ОБЩО | {{cart.itemsTotal| number: 2 | currency:'лв':false}} |
ОТСТЪПКА {{discount.name}} | - {{discount.attributes.price| number: 2 | currency:'лв':false}} |
ДОСТАВКА {{cart.shipping.attributes.title}} | {{cart.shipping.attributes.price| number: 2 | currency:'лв':false}} |
ПЛАЩАНЕ | {{cart.payment.attributes.title}} |
{{cart.message}}
|
|
ПОРЪЧАЙ | {{cart.total| number: 2 | currency:'лв':false}} |
Добре дошъл, {{customer.name}}
Във време, в което различните диети като численост може би вече приближават броя на населението, е важно да правим информирани избори по отношение на своето меню.
Следването на тенденции в храненето и сляпото придържане към ограничаващи хранителни режими, които не са персонализирани спрямо индивидуалните ви нужди са рискови практики, които дори и да имат моментни резултати, в дългосрочен план могат да навредят на здравето ви.
Живеем в ерата на здравословното хранене и в търсенето на най-доброто за себе си, всеки човек експериментира с различни диети и продукти. На фона на безбройните хранителни режими обаче все повече популярност набира един значително по-внимателен и индивидуален подход към храненето, по-познат като интуитивно хранене.
Идеята на интуитивното хранене е да насърчава хората да слушат собственото си тяло и да се приспособяват към неговите сигнали за глад и ситост, вместо да следват стриктни планове или да се вманиачават в изчисляване на калории. Днес ще ви запознаем с корените на тази философия и основните принципи на интуитивното хранене.
Интуитивното хранене е подход, който представлява доверие към вашето тяло относно избора ви на храна. Това включва вслушване в неговите сигнали за глад и ситост, съобразяване с личните ви хранителни желание и предпочитания и пренебрегване на стриктните диети.
Докато при хранителните режими често храните се разделят на „добри“ и „лоши“, при интуитивното хранене всяка храна, която тялото ни желае, е добре дошла, без чувство на срам или вина.
Този хранителен подход е до голяма степен фокусиран върху приемането на тялото, изграждане на стабилна и осъзната връзка със себе си и също така здравословна връзка с храната.
Теорията за интуитивно хранене е спомената за първи път в края на миналия век, в книга на Евелин Трибол и Елиз Реш - експерти по хранителни разстройства.
Концепцията е базирана на опита на тези диетолози и по темата са направени стотици научни изследвания, които доказват ползи за здравето от интуитивното хранене, като подобрено благосъстояние, намален риск от хранителни разстройства и дори подобряване на нивата на кръвната захар и холестерола.
Интуитивното хранене предлага една чудесна алтернатива на ограничаващите диети и допринася за емоционалното благополучие благодарение на свободата да се яде всичко, каквото ви се иска, без да се чувствате гузни от изборите си.
Чрез насърчаване на по-положителна връзка с храната, интуитивното хранене може да доведе до подобрено самочувствие, намален стрес около храненето и по-добро приемане на тялото. Изследвания показват, че хората, хранещи се на принципа на интуитивното хранене, са по-склонни да поддържат здравословно тегло и са по-малко застрашени от хранителни разстройства.
Хората, които са свикнали да спазват диети, често са погълнати от мисли за определени хранителни режими, ограничения, правила, броене на калории и други затормозяващи съзнанието бариери. Този начин на мислене пречи на вашето тяло и ум да се свържат с храната и не ви позволява да изпитвате удоволствие от нея.
Гладът е основният сигнал, за който трябва да внимавате ако следвате метода на интуитивното хранене. Чувството за глад е съобщение от вашето тяло, че то има нужда от зареждане с енергия чрез храната.
Докато при спазването на диети чувството за глад често се пренебрегва и ни кара да жадуваме за храна, съответно и често да не се сдържаме и да си позволяваме да преяждаме, вслушването в сигналите на вашия организъм помагат да постигнете синхрон със своето тяло и неговите потребности.
Диетите налагат тенденцията хората да се чувстват като престъпници, когато си позволяват да съгрешат с някоя от “забранените” храни и съставки. Ограничения от типа на “тази храна е вредна, тази е твърде калорична, тази има твърде много захар” често могат да ви накарат да се чувствате контролирани по отношение на хранителните си избори. Когато се вслушвате в интуицията си обаче, можете истински да се наслаждавате на любимите си ястия, а свободата няма да ви позволи да прекалите, както биха го направили ограниченията.
Както при глада, тялото ни сигнализира и когато е сито и няма нужда от повече “гориво”. Подобно на сигнала за нуждите на организма, е препоръчително да се вслушвате и в това кога тялото ви е удовлетворено и няма нужда от повече храна. По този начин рискът да преядете и да натрупате излишни килограми е минимален.
Макар и основната функция на храната е да играе ролята на гориво за тялото, тя е много повече от макронутриенти. Храната трябва да бъде и удоволствие за сетивата. Открийте храните, които освен, че ви доставят основните хранителни вещества, ви носят и удовлетворение - кои са ястията, които винаги похапвате с удоволствие? Включвайте ги в менюто си по-често!
Често важните събития и празненства в живота са свързани с отрупани трапези с много храна и алкохол. Научете се да разграничавате двете неща и разберете, че не всеки повод изисква организиране на пиршества и преяждане.
Храненето също така няма работа и в балансирането на емоциите - научете се да разнообразявате ежедневието си с нещо различно от разходки до хладилника и открийте друг начин за справяне с трудните моменти, различен от преяждането с вредни храни.
Макар и да можем да влияем на килограмите и фигурата си с правилно хранене и тренировки, формите и размерите на човека поначало са генетично предопределени и всяка инвазивна намеса в биологията може да има сериозни последици.
Важно е да разберете, че здравето не се състои в перфектните мерки на модел, а в здравословния и пълноценен сън, умелото справяне със стреса, хармонията във взаимоотношенията и удоволствията от живота.
Когато приемате и обичате своето тяло, ще можете да правите много по-здравословни избори за него без да попадате в капана на лишенията и ограничаващите хранителни режими.
Както при храненето основният ви фокус не трябва да е колко калории ще приемете, а какво удоволствие изпитвате от ястието пред вас, така и тренировките не трябва да са обвързани с основната идея колко мазнини ще изгорите. Идеята на физическата активност е да изпитвате удовлетворение от движението и да заредите тялото и ума си чрез спорта.
Естествено, редовната физическа активност е и перфектният начин да влезете в добра форма, но когато това се превърне във ваша фикс идея, фитнесът става поредното досадно задължение от деня ви. Запомнете, че и храната, и спортът трябва да се приемат за нещо приятно и носещо ползи не само за физическото, но и за емоционалното ви състояние.
Интуитивното хранене е философия за храната като удоволствие, а не задължение, базирано на редица ограничения. Най-голямото предимство на този начин на хранене е, че за разлика от всички хранителни режими, тук всичко е съобразено изцяло само и единствено с вашите индивидуални нужди и предпочитания. Когато постигнете хармония със своето тяло и започнете да се вслушвате в неговите сигнали за глад и ситост, ще постигнете по-добри и удовлетворяващи резултати отколкото с която и да било диета!
Barney JL, Barrett TS, Lensegrav-Benson T, et al. (2022). Examining a mediation model of body image-related cognitive fusion, intuitive eating, and eating disorder symptom severity in a clinical sample. Eat Weight Disord . Feb 5. doi: 10.1007/s40519-021-01352-9
Gödde JU, Yuan TY, Kakinami L, Cohen TR. (2022). Intuitive eating and its association with psychosocial health in adults: A cross-sectional study in a representative Canadian sample Appetite. Jan 1;168:105782. doi: 10.1016/j.appet.2021.105782.
Małachowska Jeżewska-Zychowicz (2022). Polish Adaptation and Validation of the Intuitive (IES-2) and Mindful (MES) Eating Scales-The Relationship of the Concepts with Healthy and Unhealthy Food Intake (a Cross-Sectional Study). Nutrients. Mar 6;14(5):1109