ОБЩО | {{cart.itemsTotal | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ОТСТЪПКА {{discount.name}} | - {{discount.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ДОСТАВКА {{cart.shipping.attributes.title}} | {{cart.shipping.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ПЛАЩАНЕ | {{cart.payment.attributes.title}} |
{{cart.message}}
|
|
ПОРЪЧАЙ | {{cart.total | number: 2 | currency:'лв':false}} |
Добре дошъл, {{customer.name}}
Знаете ли, че безсънието, трудностите при заспиване или непрекъснатият сън засягат един на всеки четирима души у нас? Нарушенията в моделите на съня често са причинени от стрес или динамично ежедневие, и могат да вгорчат планирането на останалото време от денонощието. Безсънието обаче може да се овладее с помощта на някои естествени средства, като на първо място имаме предвид храната.
Като обръщате повече внимание на храните, които ядете през деня, можете да пренастроите тялото и мозъка си, за да спите по-добре, както и да намалите шансовете си за безсъние. Има определени храни, които взаимодействат с хормоните, отговорни за регулирането на съня и повишават тяхната ефективност, увеличавайки вероятността от по-дълбок и по-дълъг сън. Има и много храни, които предизвикват точно обратното.
Сънят е важен за редица мозъчни функции, включително как нервните клетки (невроните) комуникират помежду си. Всъщност мозъкът и тялото ви остават забележително активни, докато спите.
Последните открития показват, че сънят играе фундаментална роля от биологична гледна точка, свързана с елиминиране на токсините в мозъка ви, които се натрупват, докато сте будни.
Всеки има нужда от сън, но неговата биологична цел остава загадка. Сънят засяга почти всеки тип тъкан и система в тялото – от мозъка, сърцето и белите дробове, до метаболизма, имунната функция, настроението и устойчивостта на болести.
Изследванията показват, че хроничната липса на сън или лошото качество на съня увеличават риска от заболявания, включително високо кръвно налягане, сърдечно-съдови заболявания, диабет, депресия и затлъстяване.
В днешното динамично ежедневие, хората могат да имат проблеми със съня поради множество причини. Ето някои от тях:
Освен познаването на тези фактори, важно е да потърсим и част от научното обяснение за проблемите със съня. Има няколко научни обяснения защо хората може да изпитват трудности в това отношение:
Нарушенията на съня са състояния, които засягат качеството, времето или продължителността на съня и оказват влияние върху способността на човека да функционира правилно, докато е буден. Тези нарушения могат да подкопаят качеството на живот и да допринесат за други медицински проблеми. Какви са тези състояния, техните причини и симптоми?
Безсъние - Безсънието се характеризира с продължаваща трудност да заспим или да останем заспали, въпреки желанието и достатъчно предвиденото време за сън. Хората с безсъние също изпитват сънливост през деня и може да имат затруднения с паметта и концентрацията, докато са будни. Хроничното безсъние се диагностицира, когато някой има тези симптоми поне три пъти седмично в продължение на най-малко три месеца.
Сънна апнея - Сънната апнея е често срещано нарушение на дишането, свързано със съня, което нарушава дишането през нощта. Хората с това заболяване често хъркат силно и могат да се събудят като задушени или силно задъхани. Има два вида сънна апнея. Обструктивната сънна апнея възниква, когато тъканите в устата и гърлото се отпуснат, като често блокират горните дихателни пътища. Централната сънна апнея възниква, когато мозъкът временно спре да изпраща сигнали към мускулите, които контролират дишането.
Нарколепсия - Нарколепсията е нарушение на съня, което кара хората да се чувстват твърде уморени през деня, въпреки че получават достатъчно сън. Това може да доведе до неудържимо желание за сън, което завършва с „пристъпи на сън“, които обикновено продължават няколко минути. Тези пристъпи на сън и други симптоми на нарколепсия са причинени от нарушения в способността на мозъка да регулира цикъла сън-събуждане.
Синдром на неспокойните крака - Хората със синдром на неспокойните крака изпитват усещания за изтръпване или мравучкане, които създават неустоимо желание да движат краката си. Усещанията и желанието за движение са склонни да се влошават, когато седите или лежите, което затруднява съня. RLS може да се появи при бременност, болест на Паркинсон, дефицит на желязо и други фактори, но причината за повечето случаи на RLS е неясна.
След като разбрахме защо страдаме от проблеми със съня, какви може да са причините и нарушенията, важно е да изясним ролята на диетата в тези процеси.
Знаете ли, например, че са необходими шест часа на тялото ви, за да преработи и елиминира само половината от кофеина, който консумирате на едно “пиене”? Освен че допринася за безсънието, кофеинът е стимулант, който също може да увеличи чувството на нервност и да ви дехидратира, ако не приемате достатъчно вода.
Въпреки че започнахме отзад напред с напитките, вместо с храната, да се върнем на нея, каквато е и целта на темата. Следните диетични навици могат да нарушат способността за пълноценен сън и почивка:
Храни с високо съдържание на мазнини късно през нощта: Яденето на големи количества мазнини забавя храносмилането и може да причини поява на киселини. Има също изследвания, които показват, че консумацията на храни с високо съдържание на мазнини по-късно през деня може да наруши циркадните ритми, което води до фрагментиран сън.
Пикантни храни на вечеря/късно вечер: Подобно на мазнините, твърде много подправки може да бъдат причина за лошо храносмилане и киселини. Освен това изследователите са открили, че консумацията на пикантни храни преди лягане може да повиши телесната ви температура, което може да обърка мозъка и да наруши съня ви, тъй като основната температура на нашето тяло обикновено спада с наближаването на времето за лягане.
Храни с високо съдържание на захар през нощта: Захарта се смила бързо във вашия организъм, причинявайки бързи и високи скокове на кръвната захар. Тези скокове на кръвната захар могат да причинят хаос в някои от хормоните на съня ви, което води до по-малко спокоен сън.
Алкохол през нощта: Въпреки че алкохолът може да подхрани дълбокия сън в началото на нощта, втората половина от съня ви вероятно ще бъде по-накъсана и пълна със странни сънища, тъй като консумацията на алкохол насърчава честото събуждане и пропускането на цикли на дълбок сън.
Храната е пряко свързана със серотонина - ключов хормон, който заедно с витамин B6, B12 и фолиева киселина спомага за насърчаване на здравословния сън. Но не само - за по-дълъг и по-качествен сън е важно да рзполагате с ликопен (съдържа се в червени и оранжеви храни), въглехидрати, витамин С и някои други компоненти.
Храни, които могат да помогнат за насърчаване на съня, и които ви препоръчваме да включите в диетата си са:
Някои от споменатите храни съдържат хранителни вещества, които могат да помогнат за насърчаване на съня, като подпомагат производството на стимулиращи съня химикали в мозъка. Ето няколко примера:
В нашия асортимент има продукти за почти всеки здравословен проблем, а ако няма, се стараем да създадем подходящата формула. Затова при проблеми със съня бихме ви препоръчали да опитате: