ОБЩО | {{cart.itemsTotal | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ОТСТЪПКА {{discount.name}} | - {{discount.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ДОСТАВКА {{cart.shipping.attributes.title}} | {{cart.shipping.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ПЛАЩАНЕ | {{cart.payment.attributes.title}} |
{{cart.message}}
|
|
ПОРЪЧАЙ | {{cart.total | number: 2 | currency:'лв':false}} |
Добре дошъл, {{customer.name}}
Упражненията имат много положителни ефекти върху здравето на сърцето, които са проверени и доказани във времето. Редовните тренировки може да допринесат за по-ниско кръвно налягане, намаляване на риска от развитие на диабет, поддържане на здравословно телесно тегло и намаляване на възпалението в цялото тяло. Това са много важни области на здравето, в които все повече хора срещат проблеми поради наднормено тегло, заседнал начин на живот и прекомерен стрес.
Знаем още със сигурност, че при по-младите хора редовните упражнения задействат промени в сърцето, включително понижаване на сърдечната честота в покой и увеличаване на количеството кръв, изпомпвана при всеки сърдечен удар. Това прави сърцето още по-добра изпомпваща машина и може да помогне за предотвратяване на сърдечни заболявания в по-късен етап от живота. Доказателствата също така показват, че хората, които започват да тренират по-късно, например в 60-те и 70-те си години, също могат да имат подобрена сърдечна функция и да намалят риска от коронарна болест на сърцето.
Дали всеки вид спорт е подходящ за сърдечно-съдовата система и какви са признаците за лоша циркулация предстои да ви разкрием в днешния материал.
Циркулацията, основна функция на кръвоносната система, доставя кислород и хранителни вещества чрез кръвта до всяка от 50-те трилиона клетки на тялото ви, като същевременно извежда токсините. Позната взаимозаменяемо като вашата сърдечно-съдова система, кръвоносната система включва не само сърцето, но и кръвоносни съдове с 60 000 до 100 000 км. Тази система е от фундаментално значение, за да ни поддържа живи.
Тази сложна мрежа, все повече смятана от някои експерти за орган сам по себе си, не оставя незасегнати нито една клетка или телесна система. Тя захранва мозъка, белите дробове, стомаха, червата, черния дроб, отпадъчните и лимфните системи и мускулите по много важни начини. Здравословното кръвообращение ви позволява не само да оцелеете, но и да се възстановявате, изграждате и развивате от биологична гледна точка.
Въпреки че има много фактори, които влияят на кръвоносната система (включително генетика и фактори на начина на живот, като храненето), упражненията са особено ефективни за подкрепа на сърдечно-съдовата система. Движение от всякакъв вид поддържа сърцето във форма да изпомпва добре и да разполагате с достатъчно кислород по всяко време.
И все пак, ние често пренебрегваме здравето на тази система и може би не си даваме сметка, че упражненията са полезни за нея. Въпреки че можем да видим и почувстваме ефекта от нашите спортни усилия, като губим мазнини, трупаме сила и изграждаме издръжливост, подобренията в кръвообращението не са толкова видими. Освен ако няма проблем - било то запушена артерия, която води до сърдечен удар или инсулт, или нарушен кръвен поток, който оставя краката студени или изтръпващи - това е система, която работи на заден план усърдно, като мълчалив работник, който не иска много, а дава изключително много в замяна.
Тъй като споменахме сърдечния удар и инсулта, редно е да добавим информация и за сърдечно-съдовите заболявания, които са водеща причина за смърт сред световното население. Терминът “сърдечно-съдови заболявания” се използва за описание на всички заболявания, засягащи кръвообращението или сърцето. Те включват сърдечни заболявания, инсулт, ангина, сърдечна недостатъчност и съдова деменция. Основен рисков фактор за много от тези заболявания е атеросклерозата - образуването на натрупване на холестерол в артериите. Ако артериите станат запушени, кръвоснабдяването става по-малко ефективно. В някои случаи може да бъде напълно блокирано. Най-честата причина е атеросклерозата, при която „плаки“, пълни с мастни вещества, като холестерол, се отлагат от вътрешната страна на вашите артерии, подобно на варовик в тръбите у дома ви.
Ако имате лоша циркулация, доставката на кислород и хранителни вещества към засегнатите артерии намалява. Ако сърдечните ви артерии са стеснени, е вероятно да имате болка в гърдите или стенокардия по време на физическа активност. Рискът от сърдечен удар също се увеличава. Ако артериите на краката ви са засегнати е вероятно да имате болка в краката при ходене. Болката обикновено е в прасците, често се усеща след изминаване на определено разстояние. Студените крака също могат да бъдат следствие от лошо кръвообращение, но има и редица други причини. Те включват анемия, захарен диабет, недостатъчно активна щитовидна жлеза, както и проблеми с кръвообращението.
Доказано е, че упражненията предпазват от почти всеки вид хронично придобито сърдечно-съдово заболяване. Заседналият и неактивен начин на живот е свързан с по-голям риск от хипертония, сърдечна хипертрофия, атеросклероза и инфаркти на миокарда, поради метаболитните промени, които съпътстват заседналия начин на живот. Физиологичните ползи от упражненията върху сърцето включват повишено кръвоснабдяване и способност за изпомпване и подобрена оксигенация.
Комбинацията от упражнения, заедно със здравословно хранене, е ефективен подход за предотвратяване на хронични придобити сърдечно-съдови заболявания по няколко причини:
Нека разгледаме и кои типове физическа активност са най-подходящи за подкрепа здравето на сърцето и кръвоносната система:
Много краткотрайни ефекти се проявяват по време на физическа активност, включително:
Един добре подготвен атлет може да види дългосрочните сърдечно-съдови ефекти от упражнения само в рамките на две седмици. Хората, които тепърва започват да тренират, ще видят ефект след поне четири седмици, като не трябва да забравяме и факторите “храна” и “хормонален баланс”. Тези ефекти включват:
За да осигурите краткосрочни и дългосрочни ползи за вашата сърдечно-съдова система, желателно е да тренирате редовно. Препоръчително е да извършвате леки упражнения като ходене поне 30 минути 5 дни в седмицата. Като алтернатива можете да извършвате умерени упражнения, като бягане или колоездене за поне 30 минути 3 дни в седмицата. Ако не пушите, не консумирате алкохол и имате телесно тегло в норма, тези занимания не би трябвало да ви затруднят. Ако обаче тепърва поемате по пътя на отслабването и редуцирането на теглото, то тези навици, които се отнасят до вас, трябва да се променят, както и трябва да се промени начинът на хранене.
Най-добрата дейност за подобряване на кръвообращението е аеробното упражнение – видът, който ви кара леко да се задъхвате. Това включва джогинг, плуване, колоездене, танци, гребане, бокс, аеробика или кардио класове, дори бързо ходене. Сърцето е мускул и има нужда от тренировки - осигурявайте му ги редовно и в необходимия ритъм.