ЗА ИНФОРМАЦИЯ И БЪРЗИ ПОРЪЧКИ, МОЛЯ ОБАДЕТЕ СЕ НА 0884 64 43 46

Колко е важно да бъдеш алкален?

Искате ли да бъдете кисел човек? И в буквалния, и в преносния смисъл? Ако отговорът ви е „не”, тогава помогнете на тялото си да поддържа една балансирана, но клоняща повече към алкална вътрешна среда. Какво означава това?

Както всички знаем 60-70% от общото тегло на тялото е вода. Тя помага хранителните вещества, кислородът и биохимикалите да бъдат доставени на правилните места в организма. Водната среда може да има киселинни или алкални свойства, които се измерват в скала, наречена pH ("potential hydrogen" или „потенциален водород”). Ако скалата на това съотношение отчита от 1.0 до 6.9 средата се счита за киселинна. Ако скалата отчита 7.0 – тя е неутрална, а от 7.1 до 14 е алкална. Нивата на pH се отразяват на здравето ни и са показател за добър здравен статус или за нарушен такъв. За балансирано pH се смята 7.0 и малко над него, т.е. клонящо повече към алкално.

Хубавото е, че всеки сам и лесно може да измери своите нива на pH, като си закупи pH тест лентички от аптеките или биомагазините и своевременно да вземе мерки в случай, че установи нарушен баланс. С тях може да се тества урина или слюнка. pH на урината е най-добре да бъде в рамките на 6.0-6.5 рано сутрин и 6.5-7.0 вечер преди лягане, а на слюнката – от 6.8 до 7.2.

И така – нарушаването на баланса между киселинната и алкалната среда не се понася добре от организма. Сред основните причинители на този дисбаланс са неправилните хранителни навици на човек, стресът и липсата на движение.

Последното лесно може да бъде поправено, стига човек да е достатъчно мотивиран. Винаги намирайте време за спорт или поне за лека гимнастика вкъщи, дълги разходки навън, ако е възможно ходене до работното място пеша или с велосипед. Това освобождава от стреса, но най-важното е, че физическата активност ускорява обмяната на веществата в организма ни, чрез изпотяването изхвърляме натрупаните отрови, а чрез ускореното и дълбоко дишане отстраняваме въглеродния двуокис и алкализираме кръвта. Много полезен в това отношение също е престоят в планината над 1700 м. надморска височина, така че ето още един чудесен повод да съчетаете полезното с приятното.

Относно стреса – той се дължи и на фактори извън нас, които не е така лесно да контролираме, но и тук има голяма доза настройка от наша страна и позитивно мислене – разтоварвайте се с дейности, които ви доставят удоволствие, намерете си хоби, срещайте се с приятели, забавлявайте се, спортувайте. Винаги помнете, че смехът и доброто настроение алкализират организма. Или както казахме в началото: кисел човек – киселинна телесна среда.

Най-голямо внимание обаче ще обърнем на хранителния режим. Именно заради начина на хранене повечето съвременни хора страдат от киселинност. Диетата на човек в днешно време съдържа повече храни, които оставят киселинни остатъци в организма, които могат да доведат до множество здравословни проблеми.

Състоянието на прекомерна киселинност на телесните течности (нивата на pH спадат под 7,35) се нарича ацидоза. Симптомите са:

  • Отпадналост сутрин и мигрена.
  • Затруднено концентриране и запаметяване.
  • Раздразнителност.
  • Прекалено мазна кожа при събуждане, обилно потене при леки напрягания.
  • Лош дъх и обложен език рано сутрин.
  • Затруднено храносмилане. Събуждане по няколко пъти нощем.
  • Болки в тялото, мускулите, схващания.

Обратното състояние – алкалоза (намалена киселинност – повишена основност на кръвта: pH > 7.45), при днешното обичайно хранене е трудно да се постигне.

Все пак ето и неговите характерни симптоми:

  • Безпокойство
  • Мускулни крампи
  • Обща слабост
  • Изтръпвания
  • Скъсено дишане, аритмии

Но както вече отбелязахме, по-често срещано и по-опасно е състоянието на ацидоза, с което много съвременни учени дори свързват появата на сериозни заболявания като рак, диабет, наднормено тегло, язва.

Смята се, че една балансирана диета трябва да включва около 30-40% киселинни и 60-70% алкални храни. По-долу ще изброим кои храни какви са, но общите препоръки са да се приема разнообразна храна, повече сурови плодове и зеленчуци (чудесно би било да прилагате „правилото на дъгата”, т.е. ежедневно да консумирате продукти от различните цветови гами: червено – ябълки, череши, вишни, ягоди, диня, червени картофи, домати, червени боровинки; оранжево – портокали, праскови, сладки картофи, моркови, тиква, мед; жълто – банани, пресен фасул, круши, лимон, картофи; зелено – авокадо, зелен боб, тиквичка, манго, папая, тиквени семки; синьо и лилаво – боровинки, грозде, патладжан, сливи), по възможност екологично чисти, да се избягват бързите храни и полуфабрикатите, да не се смесват прекалено много видове хранителни продукти в едно ядене, т.е. храненето да бъде разделно, да се пие по 1.5-2 л. вода на ден (ако не пиете чешмяна вода, а само бутилирана, добре е да се редува минарална с изворна или само изворна), човек да се храни бавно и спокойно и да сдъвква храната си много добре (слюнката съдържа важни храносмилателни ензими), да не се преяжда, а да се приема умерено количество храна (стара мъдрост съветва винаги да ставаме от масата малко преди да сме напълно заситени), да се избягват алкохола и цигарите.

Важно е също така да се храним съобразно сезоните. Лятото имаме нужда от вода и соли, които губим с дишането и потенето. Тогава следва да се намали консумацията на тежки месни храни и да се увеличат зеленчуците и плодовете, които съдържат повече вода и действат разхлаждащо и хидратиращо. Зимата естествено нуждата от протеини и мазнини е по-голяма, за да си осигурим нужното количество енергия и да се топлим.

Задължително на трапезата ни трябва да присъства и пълнозърнест хляб. Приготвен по правилния начин, хлябът, направен от брашно от покълнала ръж, пшеница, лимец и бобови растения, е изключително полезен за организма, тъй като е с висока хранителна стойност, а и покълналите зърна съдържат по-малко скорляба, което помага на тялото да усвоява храната по-лесно. Учените смятат, че консумирането на такъв хляб предпазва и от развитие на рак.

Всички натурални храни съдържат едновременно киселинно и алкално генериращи елементи. В някои преобладават киселинно генериращите, а в други алкално генериращите. Ето списък на киселинно-алкалните храни, като още веднъж подчертаваме, че превес трябва да имат алкалните такива:

Високо алкални: боб, зрели банани, фурми, смокини, сини сливи, сушени плодове, бадеми, авокадо, зелен фасул, цвекло, къпини, моркови, боровинки, кисело грозде, сушени праскови, нар, сливи, малини, спанак.

Неутрални мазнини: студено пресовани, бадемови, от авокадо, от кокос, от рапица, от памуково семе, зехтин, от шафран, от соя, от слънчоглед, орехови.

Алкални: Люцерна, ябълка, свежа кайсия, картофи, артишок, броколи, брюкселско и обикновено зеле, пъпеш, карфиол, целина, череши, кестени, кокосово мляко, прясна и сладка царевица, краставици, патладжани, чесън, джинджифил, цариградско грозде, грейпфрут, пресен и суров хрян, праз лук, лимони и кората им, марули, манго, дини.

Високо киселинни: алкохол, корен от артишок, ечемик, хляб, елда, кофеин, кафе, житни растения, яйчен крем, лекарства, всички видове брашно, сушен джинджифил, мед, суха леща, просо, овесени храни, фъстъци, ориз, ръж, соев хляб, соева паста, сорго, зърнени храни, спагети и други видове паста, захарна тръстика, сурово цвекло, тютюн, индийско орехче, пшеница, месо, риба, пиле.

Киселинни: аспержи, сушен боб, кашу, сушен кокос, боровинков сок и концентрат, жълтък на яйце, плодови желета, (консервирани, сулфирани, подсладени сладка), сладко грозде, продукти от пастьоризирано мляко, сушен грах, джанки, пържено тофу, варени кестени.

Киселинни мазнини: масло, сметана, маргарин, свинска мас.

Относно лимона съществуват доста противоречия. Той има ниско pH (2.3), но се счита, че когато попадне в тялото има противоположно действие – намалява киселинността.

В обобщение нека кажем, че човешкото тяло има невероятната способност да саморегулира собствените си вътрешни процеси, но това трябва да стане с малко помощ от наша страна. Алкалната диета не е мит, тя е необходимост за съвременния човек поради начина на живот на обществото в днешно време. Все повече медицински изследвания доказват, че повишената киселинност е първопричината за много здравни неблагополучия като част от тях вече споменахме – рак, диабет, наднормено тегло, язва и пр. – а също така и главоболие, безсъние, невралгии, неврити, неврози, шум в ушите, спазми от различен характер, мускулни болки, сърдечни проблеми, простатит, синузит, ангина, хрема, бронхити и др.

Свързани продукти

ТЪРСИ В БЛОГА

КАТЕГОРИИ