ОБЩО | {{cart.itemsTotal | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ОТСТЪПКА {{discount.name}} | - {{discount.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ДОСТАВКА {{cart.shipping.attributes.title}} | {{cart.shipping.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ПЛАЩАНЕ | {{cart.payment.attributes.title}} |
{{cart.message}}
|
|
ПОРЪЧАЙ | {{cart.total | number: 2 | currency:'лв':false}} |
Добре дошъл, {{customer.name}}
С тенденцията да се завръщаме обратно към корените си, тоест към природните средства в грижата за естествената красота, на фокус са отново естествените масла. Те са изключителен източник на полезни вещества, които могат да подобрят визията ни.
Разбира се, до голяма степен натуралните масла се търсят главно в борбата срещу несъвършенствата по кожата, но също така и за общото поддържане на нейното здраве и естествено сияние.
В днешния ни материал насочваме вниманието ви върху едно конкретно масло, което от векове насам се слави като еликсир за кожата, особено на лицето. Става въпрос за маслото от бораго. Какво представлява то, как помага и какви свойства притежава, ще разберете в следващите редове на този полезен материал.
Маслото от бораго се добива от едноименното растение бораго. Това е билка, позната в науката и практиката с латинското си наименование Borago officinalis, но по нашите географски ширини го знаем по-добре като пореч. Неговата родина е Средиземноморието, но днес се среща и в много други части на света, включително и у нас.
Тук в България растението често е наричана „женската билка“ и това съвсем не е случайно. Освен с всички свои благотворни за здравето свойства, тя е позната като любима женска тайна съставка за красива кожа.
Бораго е растение, което се използва за медицински и разкрасяващи цели почти изцяло. Днес производителите се насочват главно към неговите семена. Причината е високото съдържание на полезни мазнини в тях, а именно гама-линоленовата киселина (GLA). Тя е вид есенциална киселина и се добива от семената бораго (както и от други сходни билки и растения).
Самото масло от бораго се извлича по метода на студеното пресоване. Това е възможно най-щадящия за запазването на полезните качества на растението метод. Същевременно чрез него се съхранява и максимума количество гама-линоленова киселина. Доказаните ѝ свойства са:
Трябва да отбележим, че освен гама-линоленова киселина, в масло от бораго се съдържат и други, не по-малко ключови полезни вещества. Голяма част от тях имат и реално приложение в естествената грижа за красивата кожа. Семената на пореч са богати и на:
Специфичното в маслото от бораго е неговата универсална употреба. То може да се използва и вътрешно, и външно. Това важи както за билката пореч като реален помощник за редица медицински проблеми и заболявания, така и за разкрасяващо средство.
По отношение на грижата за кожата, масло от бораго може да се нанася външно. В повечето случаи обаче специалистите препоръчват то да се смесва с други базови масла, защото е много силно. В козметичната индустрия е популярен агент за серуми, лосиони и кремове.
Вътрешният прием на масло от бораго е не по-малко полезно за регенерацията на кожата. Чисто то се приема в определена дозировка според неговата концентрация, но не е особено приятно на вкус, а и трудно се съхранява. Ето защо съвременната индустрия за хранителни добавки предлага лесни за употреба капсули с масло от бораго, като ние също имаме такъв продукт с името Прим Ойл Бораго. Той съчетава две масла - масло от вечерна иглика и масло от бораго за още по-ефективно и полезно действие спрямо състоянието на кожата и хормоните.
Използването на качествено масло от бораго може да подпомогне цялостната грижа за кожата. Причината е, че го определят като универсален лек за дермата. Подходящ е за абсолютно всякакъв тип кожа – застаряваща, суха, мазна и дори с несъвършенства. Всъщност борбата срещу досадните пъпки и акне се свързва най-често с ползите на билката пореч. Тя успява да контролира мастната секреция и същевременно предотвратява възпалителния процес, а антисептичният ѝ ефект спомагат за по-бързото завяхване на комедоните.
В допълнение, маслото от пореч подобрява общия хидробаланс в кожата. Ето защо е подходящ и за суха дерма с лезии и сърбеж. Смята се, че тя подобрява обновяването на тъканите и по този начин спомага за възстановяването на вече увредените зони по епидермиса. Поради своя анти-ейдж ефект има известен лифтинг ефект. Билката успешно предотвратява появата на първите фини линии, както и отпускането на контура.
Двете по-горе описани свойства на масло от бораго – анти-ейдж и анти-акне се свързват и с хормонорегулиращото действие на растението. Неслучайно то се предписва при пъпки в зряла възраст, както и за поддържане на кожата в менопауза.
Трябва да се отбележи, че маслото от бораго подпомага и терапията при розацея, тъй като значително намалява зачервяването. С това си качество често се използва и за някои видове дерматит, както и при екзема.
Приемът на масло от бораго в действителност подпомага и регулацията на хормоните – най-вече женските и в частност спомага за секрецията на естрогени в тялото. Но то има и други незаменими ползи за здравето, включително и във връзка с естествената красота. Така например, пореч се слави с блокиращото си косопада действие, както и с укрепващия си за ноктите ефект. Той подпомага и отслабването, тоест грижи се за поддържането на красива и стройна фигура.
Сред основните научно доказани здравословни ползи извън красотата на маслото от бораго са:
Много продукти с масло от бораго всъщност представляват комбинация от пореч и друга подобна на него билка – вечерна иглика. Причината се крие в сходните им свойства. Те си приличат най-вече по това, че предоставят значително количество гама-линоленова киселина и ключов за здравето витамин. Става дума за антиоксидантния витамин Е.
Същевременно двете билки не са едно и също. Вечерната иглика има отношение спрямо образуването на червени кръвни телца и може да спомогне терапията при анемия. Тя обаче няма ефект върху дихателната система, какъвто може да окаже маслото от бораго.