ОБЩО | {{cart.itemsTotal| number: 2 | currency:'лв':false}} |
ОТСТЪПКА {{discount.name}} | - {{discount.attributes.price| number: 2 | currency:'лв':false}} |
ДОСТАВКА {{cart.shipping.attributes.title}} | {{cart.shipping.attributes.price| number: 2 | currency:'лв':false}} |
ПЛАЩАНЕ | {{cart.payment.attributes.title}} |
{{cart.message}}
|
|
ПОРЪЧАЙ | {{cart.total| number: 2 | currency:'лв':false}} |
Добре дошъл, {{customer.name}}
Времената, в които живеем, са толкова динамични, че всеки ден се появяват нови тенденции в областта на здравето и диетите, че е трудно да се ориентираме кое наистина работи, кое е подкрепено с научни доказателства и кое е просто поредната краткотрайна мода.
Същевременно лесно може да се пренебрегнат прости, естествени вещества, които предлагат реални и доказани ползи за здравето. Едно такова съединение е пектинът - вид разтворими влакна, открити в изобилие в плодове и зеленчуци, по - специално ябълки и цитрусови кори. Докато много хора свързват пектина с изработката на конфитюр, този естествено срещащ се полизахарид има много интересни ползи за здравето. Последните проучвания разкриват широк спектър от тях, свързани с подобряване на храносмилането, подпомагане здравето на сърцето и дори регулиране нивата на кръвната захар.
Пектинът е сложен полизахарид (вид въглехидрати), който се среща естествено в клетъчните стени на растенията, където помага да се свързват клетките заедно и да поддържат структурна цялост. В хранителната промишленост пектинът се използва широко като желиращ агент, особено в конфитюри, желета и продукти на основата на плодовете, поради способността си да образува гел текстура, когато се комбинира със захар и киселина.
Има два основни типа пектин:
Отвъд кулинарните му приложения, това, което прави пектинът особено интересен, е неговата функционална роля в човешкото здраве, особено като разтворими фибри, образувайки гелоподобна субстанция в храносмилателния тракт.
Пектинът играе жизненоважна роля за подпомагане на храносмилателното, метаболитното и сърдечно-съдовото здраве, предимно защото това е разтворимо влакно. Когато се консумира пектин, той абсорбира водата в храносмилателния тракт и образува гелообразно вещество. Това уникално свойство му позволява да влияе на различни физиологични процеси в организма по полезни начини.
Чрез образуването на вискозен гел в червата, пектинът забавя движението на храната през храносмилателния тракт. Това насърчава по-ефективната абсорбция на хранителни вещества и помага за стабилизиране на движенията на червата. Той омекотява изпражненията и може да облекчи както запека, така и лека диария чрез балансиране на чревния пасаж.
Пектинът “храни” полезните бактерии на червата, като бифидобактерии и лактобацили. Тези микроби ферментират пектин в мастни киселини с къса верига (SCFAs) като бутират, ацетат и пропионат, които имат противовъзпалителни ефекти и подкрепят здравето на чревната лигавица. Това прави пектина важна пребиотична основа за поддържане на здравословен микробиом.
Пектинът се свързва с жлъчните киселини в червата - вещества, направени от холестерол - и помага да ги елиминира от тялото. В отговор черният дроб използва повече холестерол за получаване на нови жлъчни киселини, като ефективно намалява нивата на холестерола на циркулиращия LDL. Този процес подкрепя здравето на сърцето и превенцията на сърдечно-съдовите заболявания.
Гелообразната структура, образувана от пектина, забавя изпразването на стомаха и забавя абсорбцията на глюкоза в кръвта. В резултат на това той може да намали скоковете на кръвната захар след хранене, което е полезно за хората с инсулинова резистентност, преддиабет или диабет тип 2. Той помага за поддържане на по-стабилни нива на кръвна глюкоза и инсулин.
Тъй като пектинът образува плътен гел в стомаха, той насърчава усещането за пълнота (ситост), което може да доведе до намален прием на храна. Това го прави полезно средство за хората, които се опитват да отслабнат или да намалят преяждането.
Докато пектинът естествено се среща в много плодове и зеленчуци, той също се предлага в концентрирани форми като хранителна добавка или добавен към функционални храни. В добавки пектинът обикновено се извлича от ябълкови/цитрусови кори и се преработва в прах, капсули или дъвчаща форма. Това позволява по-прецизно дозиране и целенасочена употреба, особено за хора, които искат да се справят с конкретни проблеми със здравето, като управление на холестерола, храносмилателни проблеми или регулиране на кръвната захар.
Възможно е да срещнете и различни снек барове и протеинови барове, обогатени с пектин, които да доставят малки количества от него.
Допълнителният прием на пектин може да бъде особено полезен за хора, които не консумират достатъчно фибри от храна или имат по-високи нужди поради хронични състояния на здравето, нарушаващи чревната функция. Важно е обаче да избирате висококачествени производители с ясно етикетиране и да започнете с ниски дози за оценка на толерантността.
Ако искате да си набавите пектин и от хранителни източници, то може да консумирате следните плодове:
Пектинът се счита за много безопасен и добре поносим, когато се консумира в типични количества от храната. Като вид диетични фибри, той не се натрупва в организма и до голяма степен се ферментира от бактерии на червата или се отделя от организма. Въпреки това, както при всяка добавка с фибри, някои хора могат да изпитат леки стомашно-чревни ефекти, особено ако приемът се увеличава твърде бързо. Те могат да включват подуване на корема, газообразуване или промени в консистенцията на изпражненията.
За да сведете до минимум дискомфорта, ако въобще има такъв, най-добре е да започнете с ниска доза и постепенно да увеличите за няколко дни, като същевременно осигурявате адекватен прием на вода. Хора със силно чувствително храносмилане или синдром на раздразненото дебело черво (IBS) трябва да наблюдават внимателно за споменатите ефекти.
В редки случаи хората с цитрусова алергия трябва да проверяват източника на пектин в добавките, тъй като някои са получени от цитрусови кори. Освен това, тези, които приемат лекарства, трябва да са наясно, че добавки с високо съдържание на фибри могат да повлияят на абсорбцията на определени лекарства. Обикновено се препоръчва разлика от поне 1-2 часа между приемането на пектин и лекарствата.
Като цяло пектинът е безопасен, естествен и ефективен начин за подпомагане на храносмилателното здраве, нивата на холестерола и метаболитния баланс.
Пектинът може да не е най-модерното хранително вещество от рекламите, но ползите за здравето му са доказани. Като вид естествено разтворимо фибри, той играе важна роля в поддържането на добро храносмилане, балансирането на холестерола и кръвната захар, насърчаване на ситостта и дори предлага защита на клетъчно ниво.
Лесно е да си набавите повече чрез богати на пектин плодове или чрез добавки като Пектин Херб, когато са необходими по-големи количества за неговите ползи.
Dang G, Li J, Yin C, et al. Deciphering pectin: a comprehensive overview of its origins, processing, and promising utility. ACS Omega. 2024;10(1):1-15. doi:10.1021/acsomega.4c01843
Yi L, Cheng L, Yang Q, et al. Source, extraction, properties, and multifunctional applications of pectin: a short review. Polymers (Basel). 2024;16(20):2883. doi:10.3390/polym16202883
Soomro MA, Khan S, Majid A, et al. Pectin as a biofunctional food: comprehensive overview of its therapeutic effects and antidiabetic-associated mechanisms. Discov Appl Sci. 2024;6(6). doi:10.1007/s42452-024-05968-1