ОБЩО | {{cart.itemsTotal | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ОТСТЪПКА {{discount.name}} | - {{discount.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ДОСТАВКА {{cart.shipping.attributes.title}} | {{cart.shipping.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ПЛАЩАНЕ | {{cart.payment.attributes.title}} |
{{cart.message}}
|
|
ПОРЪЧАЙ | {{cart.total | number: 2 | currency:'лв':false}} |
Добре дошъл, {{customer.name}}
Световният ден на сърцето се отбелязва на 29 септември всяка година, за да се повиши осведомеността относно сърдечно-съдовите заболявания и да се популяризира здравословният начин на живот в световен мащаб.
Денят се чества по инициатива на Световната федерация на сърцето (WHF) от 1999 г. и има за цел да образова хората относно рисковите фактори, свързани със сърдечните заболявания и превантивните мерки, които могат да предприемат. Денят също така насърчава сътрудничеството между правителства, здравни специалисти, организации и други лица за превенция на сърдечните заболявания.
През 2023 година в България се осъществява специализираната информационна кампания “ИЗПОЛЗВАЙ СЪРЦЕТО СИ, ЗА ДА ЗНАЕШ!” по инициатива на Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ). Може да прочетете техните съвети за това как да се предпазите от убиец номер 1 в света - сърдечно-съдовите заболявания, както и нашите съвети за грижа за най-важния мускул.
Вашето сърце е забележителен орган, който неуморно изпомпва кръв в тялото. Сърцето доставя кислород и хранителни вещества на всяка клетка и премахва отпадъчните продукти. Тази жизненоважна функция ви поддържа живи и определено е незаменима, затова и сърцето не спира да работи през целия ви живот! Ето някои основни причини, поради които сърцето ви е абсолютно жизненоважно за съществуването:
Сърдечните проблеми, известни общо като сърдечно-съдови заболявания (ССЗ), обхващат набор от състояния, които засягат сърцето и кръвоносните съдове. За съжаление сърдечните проблеми могат да възникнат поради различни фактори. Изборът на начин на живот, генетиката и възрастта могат да допринесат за сърдечните проблеми. Честите сърдечни заболявания включват коронарна артериална болест, сърдечна недостатъчност, аритмии, сърдечни клапни пороци и вродени сърдечни дефекти. Всяко състояние засяга сърцето по различен начин и изисква специфично лечение.
Причините, които обуславят появата на сърдечни проблеми, включват:
Някои фактори допринасят за по-висок риск от сърдечно-съдово увреждане и изброените заболявания:
Включването на тези хранителни вещества в балансирана диета може да допринесе за по-добро здраве на сърцето и да намали риска от сърдечно-съдови заболявания. Може да си ги набавите чрез вкусни ястия, които ги съдържат, както и чрез хранителни добавки за допълнителна полза.
Източници: Мазни риби (сьомга, скумрия, сардини), ленени семена, семена от чиа, орехи. Хранителни добавки като Норвежко рибено масло Mermaids Havfruene.
Предимства: Омега-3 намаляват възпалението, понижават триглицеридите и помагат за поддържане на здрави кръвоносни съдове и сърдечен ритъм. Те могат също така да намалят риска от аритмии и инфаркти.
Източници: пълнозърнести храни (овес, ечемик, киноа), бобови растения, плодове, зеленчуци и ядки.
Предимства: Разтворимите фибри помагат за понижаване на нивата на LDL холестерол, намалявайки риска от атеросклероза. Освен това насърчават усещането за ситост и помага за контролиране на теглото.
Източници: Цитрусови плодове, горски плодове, бадеми и растителни масла (за витамин Е). Хранителни добавки като Акти Е Натурал.
Ползи: Антиоксидантите предпазват от оксидативен стрес, намалявайки риска от атеросклероза и сърдечни заболявания. Те също помагат за поддържане на здрави кръвоносни съдове.
Източници: ядки, семена, листни зеленчуци и пълнозърнести храни. Хранителни добавки като Магне Марин течен магнезий.
Ползи: Магнезият помага за регулиране на кръвното налягане, поддържа нормалния сърдечен ритъм и подпомага поддържането на здрави кръвоносни съдове.
Източници: Банани, портокали, картофи, спанак и боб.
Ползи: Калият помага за контролиране на кръвното налягане, като противодейства на ефектите на натрия и отпуска стените на кръвоносните съдове.
Източници: Млечни продукти, листни зеленчуци, обогатени храни. Хранителни добавки като Коксамин/Coxamin.
Ползи: Калцият е от съществено значение за мускулната функция, включително сърцето. Помага за поддържане на нормалния сърдечен ритъм и функцията на кръвоносните съдове.
Източници: Листни зеленчуци, бобови растения и обогатени зърнени култури. Хранителни добавки като Мега Фолат - фолиева киселина.
Ползи: Фолиевата киселина помага за намаляване на нивата на хомоцистеин, аминокиселина, свързана с по-висок риск от сърдечни заболявания.
Източници: месо, риба и пълнозърнести храни. Хранителни добавки като Актив Q10.
Предимства: CoQ10 участва в производството на енергия в клетките и спомага за поддържането на нормална сърдечна функция. Някои изследвания показват, че може да подобри здравето на сърцето.
Източници: пресен чесън или добавки с чесън. Хранителни добавки като Черен Чесън / Black garlic.
Ползи: Чесънът съдържа алицин, който може да помогне за понижаване на кръвното налягане, нивата на холестерола и риска от образуване на кръвни съсиреци.
Източници: Червено грозде, червено вино (в умерени количества) и някои горски плодове. Хранителни добавки като Акти Ресвератрол.
Ползи: Ресвератролът има антиоксидантни свойства и може да подобри здравето на сърцето чрез намаляване на възпалението и насърчаване на здрави кръвоносни съдове.
World Heart Federation. (2021). About World Heart Day. https://www.world-heart-federation.org/world-heart-day/about-whd/
Mayo Clinic. (2021). Heart Disease. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-disease/symptoms-causes/syc-20353118
American Heart Association. (2021). Diet and Lifestyle Recommendations. https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/nutrition-basics/dietary-recommendations-for-healthy-children
Harvard T.H. Chan School of Public Health. (2021). Omega-3 Fatty Acids: An Essential Contribution. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/fats-and-cholesterol/types-of-fat/omega-3-fats/
National Heart, Lung, and Blood Institute. (2021). Know the Signs and Symptoms of a Heart Attack. https://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/heartattack/signs