Гастритът е възпаление на лигавицата на стомаха. Много неща може да предизвикат гастрит. Най-честата причината е инфекция с бактерията Helicobacter Pylori, която причинява стомашни язви. Гастритът може да бъде причинен от инфекция, възпаление, автоимунни заболявания (когато имунната система погрешно атакува стомаха), или от обратен поток на жлъчка в стомаха (рефлукс на жлъчка).
В някои случаи, лигавицата на стомаха може да бъде "изядена", което води до язви (пептични язви) в стомаха или първата част на тънките черва. Гастрит може да се получи изведнъж (остър гастрит) или постепенно (хроничен гастрит). В повечето случаи, гастритът не уврежда окончателно лигавицата на стомаха.
Признаци и симптоми
Най-честите симптоми на гастрит са стомашно разстройство и болка. Други възможни симптоми включват:
- Нарушено храносмилане (диспепсия)
- Киселини в стомаха
- Болки в корема
- Хълцане
- Загуба на апетит
- Гадене и повръшане
- Тъмни изпражнения
Причини
Инфекции, които могат да бъдат причинени от: бактерии (обикновено Helicobacter Pylori), вируси , паразити, гъбички. Някои неща може да предизвикат дразнене на стомаха, включително: При продължително лечение с НСПВС, като ибупрофен Употреба на алкохол Пушенето Хронично повръщане Кафе и кисели, газирани напиткиТвърде много стомашна киселина (например от стрес)Ядене или пиене, разяждащи или корозивни вещества (като отрови)Травма (например облъчвания или са погълнати чужд обект)
Хранене и хранителни добавки
- Храни, съдържащи флавоноиди, като ябълки, целина, боровинки (включително сок от червена боровинка), лук, чесън.
- Яжте антиоксиданти храни, включително плодове (например боровинки, череши и домати) и зеленчуци (като тикви и чушки).
- Яжте храни, богати на витамини и калций, като бадеми, боб, пълнозърнести храни (ако нямате алергия), тъмни листни зеленчуци (като спанак и зеле) и морски водорасли.
- Избягвайте рафинирани храни, като например бял хляб, паста, захар.
- Избирайте постни меса, студеноводна риба, соево тофу или бобови растения за протеини.
- Използвайте здравословни масла, например зехтин.
- Намалете или спрете употребата на на транс-мазнини, които се намират в опаковани продукти за масова употреба като бисквити, соленибисквити, кейк; пържени картофи, понички, преработени храни и маргарин.
- Избягвайте напитки, които могат да раздразнят лигавицата на стомаха или да увеличиат производството на киселини включително кафе (
- със или без кофеин), алкохол и газирани напитки.
- Пийте 6-8 чаши филтрирана вода дневно.
- Спортувайте поне 30 минути дневно, 5 дни в седмицата.
- Идентифициране и премахване на хранителните алергии.
Хранителни добавки, които могат да подобрят състоянието на храносмилателната система
- Мултивитамини, съдържащ антиоксидантни витамини А, С, Е, В-витамини, минерали и микроелементи, като магнезий, калций, цинк и селен.
- Омега-3 мастни киселини, като рибено маслои масло от крил, може да помогнат за намаляване на възпалението. Рибеното масло може да повиши риска от кървене. Ако приемате аспирин или други антикоагуланти (за разреждане на кръвта), говорете с Вашия лекар преди да приемате рибено масло.
- Пробиотици /например Lactobacillus ацидофилус/. Пробиотиците с „добри” бактерии могат да подпомогнат поддържането на равновесието в храносмилателната система между добри и вредни бактерии, като H. Pylori. Пробиотиците могат да помогнат потискането на инфекция с H. Pylori и може да помогнат за намаляване на страничните ефекти от приема на антибиотици за лечението за инфекцията. Хората, които са с отслабена имунна система или приемащи лекарства, потискащи имунната система трябва да вземат пробиотици само под ръководството на своя лекар. Билки Както при всяка терапия, вие трябва да се посъветвате с личния си лекар, преди да започнете лечение с билки.
- Червена боровинка (Vaccinium macrocarpon) - някои предварителни изследвания предполагат, че червените боровинки може да инхибират растежа на H. Pylori в стомаха.
- Мастиково дърво (Pistacia lentiscus) стандартизиран екстракт. Мастиковото дърво е традиционно лечение на пептична язва и инхибира H. Pylori в епруветки.
- Женско биле (Glycyrrhiza Glabra) стандартизиран екстракт. Може да помогне за предпазване от стомаха от щети от НСПВС.
- Мента (Mentha Piperita) стандартизирани таблети. Може да помогне за облекчаване на симптомите на пептична язва. Всяка таблетка съдържа 0,2 мл масло от мента. Не забравяйте да използвате покрита форма за да избегнете киселини. Други съвети: Обърнете се отново към Вашия лекар, ако симптомите Ви не се подобрят или се влошат. Не пренебрегвайте потенциално животозастрашаващи симптоми като повръщане на кръв или кръв в изпражненията. Кръв в изпражненията може да е трудно да се види. Фекалиите могат просто изглежда много тъмно, дори черно. Не пропускайте да посещавате вашия лекар редовно и се свържете с лекар, ако има някаква промяна в симптомите. Ако сте бременна или кърмите, трябва да попитате Вашия лекар преди да приемате лекарства, включително и билки.