ЗА ИНФОРМАЦИЯ И БЪРЗИ ПОРЪЧКИ, МОЛЯ ОБАДЕТЕ СЕ НА 0884 64 43 46

БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА

за поръчки над 50 лв

ПРЕГЛЕД НА ПРАТКАТА

преди да платиш

ВРЪЩАНЕ ИЛИ ЗАМЯНА

в 14 дневен срок

ФИЛТЪР
Производители

Киселини

Показване от 1 до 9 от общо 9 (1 страници)

ОПИСАНИЕ

Гастроезофагеален рефлукс (ГЕРБ) е състояние, при което съдържанието на стомаха или тънките черва многократно се връща в хранопровода (тръбата, свързваща гърлото със стомаха). Това движение назад се нарича рефлукс. Въпреки че повечето хора имат киселини в някакъв момент от живота си, постоянният рефлукс и киселини в стомаха може да означава, че имате ГЕРБ. ГЕРБ е едно от най-честите стомашно-чревни разстройства.

Признаци и симптоми

Киселини - усещането за парене под гръдната кост е основният симптом на ГЕРБ. Киселините  в стомаха често се получават след хранене и се влошават през нощта, когато сте в легнало положение. По-вероятно е да се получат след тежка храна, или ако се наведете или легнете веднага след ядене.

  • Други симптоми на ГЕРБ включват:
  • Върната храна
  • Оригване
  • Гадене и повръщане
  • Хронична кашлица, хрипове
  • Болки в гърлото, пресипналост или промяна на гласа, затруднено преглъщане
  • Болка в гърдите

ГЕРБ се среща често  и  при кърмачета или малки деца, но обикновено е лек.

Причини

Обикновено, когато гълтате, мускулите на хранопровода се движат на вълни, за да прокарат храната надолу към стомаха. Точно след като храната попадне в стомаха, група от мускули (долния езофагеален сфинктер - ДЕС) затваря хранопровода. Ако мускулите не затварят достатъчно добре или отслабнат с течение на времето, съдържанието на стомаха може да се върне обратно в хранопровода и да предизвиква парене и други симптоми на ГЕРБ.

Веществата в храносмилателните сокове от стомаха (като киселина, пепсин и жлъчен сок) може да повредят вътрешната обвивка на хранопровода. Това може да доведе до язви (отворени рани), и възможни предракови промени в клетките.

Някое от следните може да отслаби ДЕС:

  • Бременност
  • ГЕРБ е често явление по време на бременността, особено в третия триместър. В действителност, честотата при бременни жени е над 80 процента.
  • Затлъстяване
  • Хиатална херния, когато част от стомаха се издава през отвор в диафрагмата, където хранопровода обикновено приляга плътно
  • Често повръщане
  • Назогастрални тръби, които се вкарват през носа и в стомаха поради различни медицински причини
  • Пушенето на цигари
  • Някои лекарства също могат да отслабят ДЕС .

Лечение

Лечението се опитва да намали рефлукса, да спре вредно въздействие чрез намаляване на стомашната киселина, да подобри начина, по който храната отива в стомаха, и да защити стените на хранопровода. За леки случаи, промените в начина на живот (като се избягват определени храни) и лекарствата без рецепта може да бъдат достатъчни, за да намалят симптомите. . За умерени до тежки случаи, могат да бъдат необходими лекарства с рецепта, а Вашият лекар ще ви проследи внимателно. В някои случаи може да бъде необходима операция.

Стил на живот

Промяна на определени навици може да помогне за облекчаване или предотвратяване на симптоми на ГЕРБ:

  • Не правете нищо, което може да спре храната да се движи лесно надолу по хранопровода към стомаха.Това включва навеждане, лежане, или правите интензивни упражнения веднага след хранене.
  • Да не се яде тежка храна.
  • Избягвайте кисели храни и напитки, като например кофеинови напитки, безкофеиново кафе и портокалов сок.
  • Избягвайте употребата на алкохол и шоколад .Те могат да се отпуснат на долния езофагеален сфинктер.
  • Избягвайте газираните напитки.
  • Избягвайте да ядете мазни храни, включително пълномаслено мляко, което също може да се отпусне долния езофагеален сфинктер.Вземайте лекарствата с обилно количество вода.
  • Отслабнете, ако сте с наднормено тегло.
  • Откажете пушенето.
  • Ако е възможно, избягвайте лекарствата, които причиняват киселини. Ако Вашият лекар е предписал някое от тези лекарства, попитайте за други опции.
  • Практикувайте техники за релаксация.Стресът може да влоши оплакванията, така че форми на релаксация като йога, тай чи, или медитация, си заслужава да бъде разгледани като част от вашия план за лечение.
  • Ако имате повече киселини през нощта, тези стъпки могат да помогнат:
  • Повдигане на частта на леглото при главата с около 6 инча.
  • Избягвайте да ядете преди лягане.

Лекарства

Основната цел на медикаментозно лечение е да се намали стомашната киселинност. Има лекарства, както с рецепта, така и без, намаляващи стомашната киселинност. Вашият лекар ще определи кое лекарство е най-добро за вас.

Има няколко типа лекарства, използвани за ГЕРБ, и всяко действа по различен начин.

Aнтиациди без рецепта -за неутрализиране на стомашните киселини.

Антиацидите могат да блокират други лекарства да се абсорбират и по този начин може да намалят ефективността. Препоръчително е да вземате антиацидни средства, най-малко 1 час преди или 2 часа след приема на лекарства. Посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт за повече информация.

Хистамин H2 блокери - блокират производството на стомашна киселина.

Инхибитори на протонната помпа - действат като потискат молекулите, отговарящи за освобождаването на стомашна киселина.

Хранене и хранителни добавки

Тези хранителни съвети може да ви помогнат за намаляване на симптомите:
Яжте храни с антиоксиданти, включително плодове (например боровинки, череши и домати) и зеленчуци (като тикви и чушки).
Яжте храни, богати на витамини от групата В и калций, като бадеми, бобови, пълнозърнести, тъмни листни зеленчуци (като спанак и зеле), и водорасли.
Избягвайте рафинирани храни, като например бял хляб, паста, и особено захар.
Яжте по-малко червено месо и повече постно месо, студеноводна риба, соево тофу.
Използвайте здравословни мазнини като зехтин или друго растително масло.
Намаляване или премахване на транс-мазнините, които се намират в изделия като бисквити, торти, пържени картофи, понички, преработени храни, и маргарин.
Избягвайте напитки, които могат да раздразнят лигавицата на стомаха или да се увеличи производството на киселини включително кафе (със или без кофеин), алкохол и газирани напитки.
Пийте 6-8 чаши филтрирана вода дневно.
Спортувайте поне 30 минути дневно, 5 дни в седмицата.

Хранителни добавки, които могат да подпомогнат здравето на храносмилателната система:

Една таблетка мултивитамини дневно, съдържаща антиоксидантите витамини А, С, Е, В-комплекс витамини и микроелементи, като магнезий, калций, цинк и селен.
Омега-3 мастни киселини, като рибено масло, 1 - 2 капсули или 1 супена лъжица масло, 2 - 3 пъти дневно - може да помогне за намаляване на възпалението.
Пробиотиците ( Lactobacillus ацидофилус), помагат за поддържане на баланса  в храносмилателната система.Някои пробиотични добавки може да се държат на хладно за по-добри резултати.

Билки

Женско биле (Glycyrrhiza Glabra) стандартизиран екстракт, може да помогне за предпазване от стомаха от щети от НСПВС. Продължителността на употреба за DGL зависи от много фактори, затова говорете с лекаря си.
Мента (Mentha Piperita) стандартизирани, чревни обвита таблетка, 1 таблетка 2 - 3 пъти дневно - може да помогне за облекчаване на симптомите на пептична язва.Всяка таблетка съдържа 0,2 мл масло от мента. Не забравяйте да използвате ентеритно покритие формата за да се избегне киселини.