ОБЩО | {{cart.itemsTotal | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ОТСТЪПКА {{discount.name}} | - {{discount.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ДОСТАВКА {{cart.shipping.attributes.title}} | {{cart.shipping.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ПЛАЩАНЕ | {{cart.payment.attributes.title}} |
{{cart.message}}
|
|
ПОРЪЧАЙ | {{cart.total | number: 2 | currency:'лв':false}} |
Добре дошъл, {{customer.name}}
БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА
за поръчки над 50 лв
ПРЕГЛЕД НА ПРАТКАТА
преди да платиш
ВРЪЩАНЕ ИЛИ ЗАМЯНА
в 14 дневен срок
Гастроезофагеален рефлукс (ГЕРБ) е състояние, при което съдържанието на стомаха или тънките черва многократно се връща в хранопровода (тръбата, свързваща гърлото със стомаха). Това движение назад се нарича рефлукс. Въпреки че повечето хора имат киселини в някакъв момент от живота си, постоянният рефлукс и киселини в стомаха може да означава, че имате ГЕРБ. ГЕРБ е едно от най-честите стомашно-чревни разстройства.
Киселини - усещането за парене под гръдната кост е основният симптом на ГЕРБ. Киселините в стомаха често се получават след хранене и се влошават през нощта, когато сте в легнало положение. По-вероятно е да се получат след тежка храна, или ако се наведете или легнете веднага след ядене.
ГЕРБ се среща често и при кърмачета или малки деца, но обикновено е лек.
Обикновено, когато гълтате, мускулите на хранопровода се движат на вълни, за да прокарат храната надолу към стомаха. Точно след като храната попадне в стомаха, група от мускули (долния езофагеален сфинктер - ДЕС) затваря хранопровода. Ако мускулите не затварят достатъчно добре или отслабнат с течение на времето, съдържанието на стомаха може да се върне обратно в хранопровода и да предизвиква парене и други симптоми на ГЕРБ.
Веществата в храносмилателните сокове от стомаха (като киселина, пепсин и жлъчен сок) може да повредят вътрешната обвивка на хранопровода. Това може да доведе до язви (отворени рани), и възможни предракови промени в клетките.
Някое от следните може да отслаби ДЕС:
Лечението се опитва да намали рефлукса, да спре вредно въздействие чрез намаляване на стомашната киселина, да подобри начина, по който храната отива в стомаха, и да защити стените на хранопровода. За леки случаи, промените в начина на живот (като се избягват определени храни) и лекарствата без рецепта може да бъдат достатъчни, за да намалят симптомите. . За умерени до тежки случаи, могат да бъдат необходими лекарства с рецепта, а Вашият лекар ще ви проследи внимателно. В някои случаи може да бъде необходима операция.
Промяна на определени навици може да помогне за облекчаване или предотвратяване на симптоми на ГЕРБ:
Основната цел на медикаментозно лечение е да се намали стомашната киселинност. Има лекарства, както с рецепта, така и без, намаляващи стомашната киселинност. Вашият лекар ще определи кое лекарство е най-добро за вас.
Има няколко типа лекарства, използвани за ГЕРБ, и всяко действа по различен начин.
Aнтиациди без рецепта -за неутрализиране на стомашните киселини.
Антиацидите могат да блокират други лекарства да се абсорбират и по този начин може да намалят ефективността. Препоръчително е да вземате антиацидни средства, най-малко 1 час преди или 2 часа след приема на лекарства. Посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт за повече информация.
Хистамин H2 блокери - блокират производството на стомашна киселина.
Инхибитори на протонната помпа - действат като потискат молекулите, отговарящи за освобождаването на стомашна киселина.
Тези хранителни съвети може да ви помогнат за намаляване на симптомите:
Яжте храни с антиоксиданти, включително плодове (например боровинки, череши и домати) и зеленчуци (като тикви и чушки).
Яжте храни, богати на витамини от групата В и калций, като бадеми, бобови, пълнозърнести, тъмни листни зеленчуци (като спанак и зеле), и водорасли.
Избягвайте рафинирани храни, като например бял хляб, паста, и особено захар.
Яжте по-малко червено месо и повече постно месо, студеноводна риба, соево тофу.
Използвайте здравословни мазнини като зехтин или друго растително масло.
Намаляване или премахване на транс-мазнините, които се намират в изделия като бисквити, торти, пържени картофи, понички, преработени храни, и маргарин.
Избягвайте напитки, които могат да раздразнят лигавицата на стомаха или да се увеличи производството на киселини включително кафе (със или без кофеин), алкохол и газирани напитки.
Пийте 6-8 чаши филтрирана вода дневно.
Спортувайте поне 30 минути дневно, 5 дни в седмицата.
Хранителни добавки, които могат да подпомогнат здравето на храносмилателната система:
Една таблетка мултивитамини дневно, съдържаща антиоксидантите витамини А, С, Е, В-комплекс витамини и микроелементи, като магнезий, калций, цинк и селен.
Омега-3 мастни киселини, като рибено масло, 1 - 2 капсули или 1 супена лъжица масло, 2 - 3 пъти дневно - може да помогне за намаляване на възпалението.
Пробиотиците ( Lactobacillus ацидофилус), помагат за поддържане на баланса в храносмилателната система.Някои пробиотични добавки може да се държат на хладно за по-добри резултати.
Женско биле (Glycyrrhiza Glabra) стандартизиран екстракт, може да помогне за предпазване от стомаха от щети от НСПВС. Продължителността на употреба за DGL зависи от много фактори, затова говорете с лекаря си.
Мента (Mentha Piperita) стандартизирани, чревни обвита таблетка, 1 таблетка 2 - 3 пъти дневно - може да помогне за облекчаване на симптомите на пептична язва.Всяка таблетка съдържа 0,2 мл масло от мента. Не забравяйте да използвате ентеритно покритие формата за да се избегне киселини.