ОБЩО | {{cart.itemsTotal | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ОТСТЪПКА {{discount.name}} | - {{discount.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ДОСТАВКА {{cart.shipping.attributes.title}} | {{cart.shipping.attributes.price | number: 2 | currency:'лв':false}} |
ПЛАЩАНЕ | {{cart.payment.attributes.title}} |
{{cart.message}}
|
|
ПОРЪЧАЙ | {{cart.total | number: 2 | currency:'лв':false}} |
Добре дошъл, {{customer.name}}
БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА
за поръчки над 50 лв
ПРЕГЛЕД НА ПРАТКАТА
преди да платиш
ВРЪЩАНЕ ИЛИ ЗАМЯНА
в 14 дневен срок
Спастичният колит се появява, когато мускулите на дебелото черво се свиват по-бързо или по-бавно от нормалното. Това причинява болка, спазми, образуване на газове, внезапни пристъпи на диария и запек. Хората могат да имат редуващи се пристъпи на запек и диария, или колит с преобладаваща диария или колит с преобладаващ запек. Въпреки че може да бъде трудно да се живее със симптомите на спастичен колит, той не предизвиква трайно увреждане на червата.
Между 10 - 20% от хората имат спастичен колит в даден момент. Спастичният колит е причината за 20 - 50% от посещенията при гастроентеролози или лекари, занимаващи се с проблеми с храносмилателната система. Колитът често започва в пубертета или в младежките години, но може да се появи във всяка възраст и често е свързан със стреса. Засяга почти два пъти повече жени от мъжете.
Колитът може да повлияе на начина, по който тялото усвоява хранителните вещества, така че някои хора не могат поемат всички хранителни вещества, от които имат нужда.
Изследователите не знаят какво точно причинява спастичния колит/нервен стомах, а червата на хората с колит изглеждат нормално при изследване. Той може да бъде причинен от нарушение в движението на мускулите на червата или по-ниска толерантност към разтягане и движение на червата.
Рисковите фактори могат да включват хранене с малко фибри, емоционален стрес, употреба на лаксативи, пристъп на инфекциозна диария или други временни възпаления на червата.
Храненето също играе важна роля при спастичния колит. Някои лекари смятат, че хранителните алергии предизвика някои случаи на нервен стомах, въпреки че проучвания са били смесени. Мазните храни, изкуствените подсладители , химическите добавки (оцветители и консерванти), червеното месо, млечните продукти (като мляко, сирене и заквасена сметана), шоколада, алкохола и газираните напитки могат да предизвикат или да усложнят пристъпите при някои хора. Глутенът, съдържащ се в пшеницата и ечемика, също може да бъде проблем за някои хора с колит.
Вашият лекар ще прегледа корема ви, за да провери за признаци на болка. Той също така може да провери дали имате непоносимост към лактозата. Лактазата е ензим, от който тялото се нуждае за смилане захари, намиращи се в млечните продукти. Ако човек няма този ензим, може да има проблеми с храносмилането млечни продукти, което води до симптоми, подобни на колит. Спирането на млякото и млечните продукти в продължение на няколко седмици, може да помогне да се определи дали лицето е с непоносимост към лактозата.
Целта на лечението е облекчаване на симптомите. За някои хора, промяна в храненето може да намали симптомите. Яденето на повече фибри и избягване на стимуланти като кофеин може да помогне. Намаляването на тревожността чрез редовни упражнения и ходенето напсихологични консултации може да бъде от полза. Алтернативните и допълващи терапии - включително билки, хранителни добавки и промени в начина на живот - също може да помогнат за облекчаване на симптомите.
Някои лекари смятат, че хранителната алергия може да предизвика колит, поне при някои хора. Най-често срещаните хранителни алергени са млечните продукти, пшеницата, царевицата, фъстъците, цитрусовите плодове, соята, яйцата, рибата и доматите. Вашият лекар може да ви препоръча диета, при която храните, които са заподозрени за причиняване на алергична реакция се елиминират от менюто, а след това постепенно се прибавят обратно, за да видите точно коя храна предизвиква симптоми.
Здравословното хранене, което включва предимно плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни може да помогне. Ако газовете са проблем, може да избягвате боб, зеле, броколи, карфиол, ябълков сок, сок от грозде, банани, ядки и стафиди. Тези съвети също могат да помогнат:
Пробиотици (съдържащ Lactobacillus ацидофилус и Bifidobacterium). Пробиотиците, или добрите бактерии, подпомагат за правилното функциониране на храносмилателната система. Много изследвания са установили, че пробиотиците могат да помогнат за облекчаване на симптомите на спастичен колит, които включват болки в корема и газове, запек. Някои пробиотични добавки може да се държат в хладилник за най-добри резултати. Проверете етикета внимателно.
Ленено брашно за облекчаване на запека. При едно изследване на 55 души със запек, причинен от спастичен колит е установено, че при тези, които използват смляно ленено семе се намалява запека, подуването, и дискомфорта в коремната област повече отколкото при тези, които използват псилиум
Мелатонин, един час преди лягане. Няколко проучвания сочат, че мелатонинът може да подобри симптомите на нервен стомах. Попитайте личен лекар за възможните лекарствени взаимодействия, преди да приемете мелатонин.
Масло от мента (Mentha Piperita) на капсули. Маслото от мента се използва традиционно за проблеми с храносмилането и някои изследвания показват, че може да помогне за облекчаване на симптомите на спастичен колит, включително газове и спазми. В едно проучване ментово масло в комбинация с масло от кимион в капсули три пъти дневно е намалило симптомите на колит.